Lietuvos oro uostuose, vadovaujantis tarptautiniais ir nacionaliniais teisės aktų reikalavimais, tikrinami išvykstantys keleiviai ir jų bagažas. Pagrindinis aviacijos saugumo patikros tikslas – užtikrinti, kad į orlaivį nepatektų jokių draudžiamų daiktų. Keleiviai, atsisakantys patikros ir jų bagažo tikrinimo, į orlaivį neįleidžiami bei perduodami policijos pareigūnams.

Pasiruošimo aviacijos saugumo patikrai rekomendacijos:

  • Po registracijos skrydžiui ir registruoto bagažo atidavimo keleiviams rekomenduojama iš karto eiti į aviacijos saugumo patikros postą.
  • Ribotos judėsenos ar neįgaliesiems keleiviams, šeimoms su mažamečiais vaikais bei būsimoms mamoms suteikiama galimybė aviacijos saugumo patikrą pereiti be eilės. Vilniaus oro uoste šiems keleiviams skirtas atskiras priėjimas prie patikros posto, jis yra dešinėje pusėje.
  • Iškilus bet kokiems klausimams, keleiviai gali kreiptis į aviacijos saugumo patikros darbuotojus – jie pasitinka keleivius, patikrina įlaipinimo kortelę, instruktuoja, kaip pasiruošti patikrai.
  • Aviacijos saugumo patikros posto pradžioje yra tuščios dėžutės, į kurias būtina sudėti savo asmeninius daiktus ir viršutinius rūbus – telefoną, kompiuterį, laikrodį, diržą, kuprinę, striukę, švarką ir t.t. Žiedų, auskarų, grandinėlių ar kitų smulkių papuošalų dėl patikros nusiimti nereikia.
  • Rankinio bagažo (krepšio, lagamino, kuprinės) dėti į dėžutę nereikia – užtenka jį padėti ant ritininio stalo.
  • Vadovaujantis Europos Komisijos (EK) priimtu sprendimu, visuose Europos oro uostuose nuo 2024 m. rūgsėjo 1 d keleiviams rankiniam bagaže leidžiama vežti skysčius tik iki 100 ml talpos indeliuose. Aviacijos saugumo patikrai keleivių yra prašoma visus skysčius sudėti į vieną arba keleta permatomų plastikinių maišelių, kurie turi būti išimti iš rankinio bagažo.  Bendra skysčių apimtis rankiniame bagaže bei maišelio dydis nėra ribojami. Per Kauno oro uostą skrendantiems keleiviams paliekama galimybė aviacijos saugumo patikros metu iš rankinio bagažo neišimti elektronikos prietaisų. Kitus skysčius, kuriuos leidžiama vežtis rankiniame bagaže didesniuose nei 100 ml. talpos indeliuose, pvz. kūdikių maistą ar medikamentus, privaloma išimti iš rankinio bagažo ir pateikti aviacijos saugumo darbuotojui.
  • Po Covid-19 atsinaujinus skrydžiams, šiek tiek keičiasi ir saugumo reikalavimai. Rankiniame bagaže bus leidžiama vežtis iki 500 ml dezinfekcinio skysčio, registruotame bagaže - iki 2 litrų. Svarbu, kad jis būtų originalioje pakuotėje su gamintojo etikete, kurioje nurodyta, kad tai yra dezinfekcinis skystis. Pabrėžiama, kad išimtis taikoma tik dezinfekcinėms priemonėms, kitiems skysčiams reikalavimai išlieka tie patys. Į lėktuvą (tiek rankiniame, tiek registruotame bagaže) ir toliau nebus galima pasiimti skysčių, kuriuose yra 70 proc. ir didesnė alkoholio koncentracija.
  • Visi keleivių daiktai aviacijos saugumo darbuotojų tikrinami rentgeno spindulių įrenginiu. Pastebėjęs įtartinų asmeninių daiktų ar daiktų, kuriuos draudžiama vežti rankiniame bagaže, darbuotojas paprašys leidimo juos papildomai patikrinti rankomis.
  • Patikros poste keleiviai turi praeiti pro arkinį metalo ieškiklį, o jam suskambėjus – būna papildomai tikrinami rankomis. Aviacijos saugumo darbuotojas gali paprašyti nusiauti batus, kurie taip pat tikrinami rentgeno spindulių įrenginiu.
  • Atlikus aviacijos saugumo patikros procedūras, keleiviams leidžiama tęsti kelionę ir pasiėmus savo asmeninius daiktus eiti prie laipinimo į orlaivį vartų.

Svarbu!

Dažnai keleiviai aviacijos saugumo patikros postuose pamiršta asmeninius daiktus. Taip nutikus rekomenduojame kreiptis į bet kurį aviacijos saugumo patikros darbuotoją arba skambinti telefonu +370 603 16333.

Jeigu keleivis po aviacijos saugumo patikros netyčia pasiėmė ne savo, o kito asmens daiktus, tai pastebėjęs jis turėtų nedelsdamas grįžti prie patikros posto ir perduoti daiktus čia dirbantiems asmenims. Kitu atveju keleivis gali būti apkaltintas vagyste.

Keleivių terminale rasti daiktai (IT technika ir jos priedai, asmeniniai daiktai, drabužiai) Kauno oro uoste saugomi 6 mėnesius, o tuomet sunaikinami. Rasti dokumentai ar pinigai perduodami policijai

Dėl oro uoste paliktų daiktų keleiviai turėtų kreiptis į aviacijos saugumo patikros darbuotojus telefonu +370 603 16333.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024 08 30 d. 17:33
Atgal
X